Przejdź do treści

Po co? …. i jak często zmieniać naciąg w rakiecie.

  • przez

Najprościej można byłoby powiedzieć, że naciągi tenisowe trzeba wymienić zawsze wtedy, gdy zużyją się w takim stopniu, że będzie to wpływało na jakość Twojej gry. Wszystko zależy od tego, jak często trenujesz, grasz,  oraz jak intensywnie.

Zawodowi tenisiści zmieniają naciągi tenisowe po każdym meczu, a często nawet kilkakrotnie podczas meczu. Natomiast, jeżeli jesteś początkującym graczem, który gra maksymalnie dwa razy w tygodniu, to jeden naciąg tenisowy powinien Ci wystarczyć na dwa lub trzy miesiące.

Biorąc pod uwagę ograniczenia budżetu jaki zamierzasz przeznaczać na tenis, można śmiało przyjąć zasadę, że naciąg w rakiecie należy wymienić tyle razy w roku, ile godzin tygodniowo grasz w tenisa. O ile, rzecz jasna, wcześniej nie pęknie.

Niemniej, nawet dobry naciąg założony na rakietę, która nie jest używana – powiedzmy przez rok lub dwa – straci swoje właściwości nominalne. Rzecz jasna naturalną przyczyną wymiany naciągu będzie jego zerwanie. Najczęściej jednak bywa tak, że założony naciąg syntetyczny, poliestrowy czy kopoliestowy jest na tyle wytrzymały, ze nie pęka szybko ale jego parametry oraz naprężenie strun nie mają nic wspólnego ze stanem początkowym.   Następuje proces starzenia materiału, naciąg sztywnieje, jego włókna się rozciągają i tracą elastyczność, finalnie maleje również siła, z jaką został założony. Często mija bardzo dużo czasu, zanim rakiety trafią z fabryki do użytkownika (transport z Chin, leżakowanie na magazynie firmowy, leżakowanie u dystrybutora, leżakowanie w sklepie) – okres ten może wynieść nawet od 1 roku do 4 lat, więc niezależnie czy często używasz swojej rakiety, czy nie, powinieneś pomyśleć o wymianie naciągu już po zakupie rakiety z założonym naciągiem fabrycznym. Taką rakietą czeto gra się nieprzyjemnie, naciąg jet „tępy” i „martwy”, a my mamy wrażenie że zapomnieliśmy jak grać bo coś nam „nie idzie”. To najcześciej znak że czas na wymianę. Jak często?? 

wg mnie gracze rekreacyjni/amatorzy – nie grający regularnie – przynajmniej 2 razy w roku/  przed sezonem letnim i zimowym – regularni gracze/ amatorzy  zwykle co najmniej raz na 2-3 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.