Przejdź do treści

Co to takiego napięcie naciągu i napięcie dynamiczne (DT) ?

  • przez

Mówiąc najprościej.Napięcie naciągu to po prostu waga, którą przykładasz do struny podczas jej zakładania/ wciągania w ramę rakiety.. Może się ono wahać od naprawdę luźnego, powiedzmy 16 kilo, do naprawdę mocnego – powiedzmy około 30 kilo. Większość graczy ustawia je w okolicach  22-ch, ale jak zwykle chodzi o to, aby przetestować, co działa dla Ciebie.

Napięcie dynamiczne jest mocno związane z siłą wciągnięcia naciągu oraz układem strun. W pewnym uproszczeniu możemy powiedzieć że określa jaką siłę w kg należy dołożyć do strun w obrębie sweetspoot aby uzyskać określone ugięcie naciągu. Im ta wartość jest wyższa tym naciąg tworzy na ramie sztywniejszą całość- rakieta daje więcej kontroli ale mniej mocy.

DLACZEGO NAPIĘCIE W OGÓLE MA ZNACZENIE ?

Im luźniejsze napięcie strun, tym „więcej mocy” będzie miała rakieta. Im większe napięcie struny, tym większa kontrola nad rakietą. Można to sobie wyobrazić jak trampolinę. Im bardziej piłka jest w stanie odkształcić naciąg, tym bardziej będzie się katapultować, będziemy zyskiwać  moc ale kosztem tracenia kontroli. 

ZŁOTA ZASADA

Prawdziwym celem  jest maksymalne obniżenie napięcia strun, ale jedynie do momentu zanim poczujesz, że tracisz kontrolę. Kiedy znajdziesz ten moment dla siebie, możesz być pewien, że znalazłeś idealne ustawienie.

O tym dlaczego dążymy do znalezienia jak najsłabszego naciągnięcia rakiety, i co to właściwie nam daje, oraz z jakimi problemami się wiąże napiszę w osobnym artykule.

SKĄD MAM WIEDZIEĆ JAKI NACIĄG JEST DLA MNIE NAJLEPSZY?

Jeśli grasz z rotacją, potrzebujesz mocy i masz kontrolę. Możesz  wybrać naciąg o słabszym napięciu, aby zyskać na mocy. Jeśli jednak grasz płasko i z dużą siłą, prawdopodobnie będziesz chciał zwiększyć rotację i zmniejszyć moc, wtedy poeksperymentuj z mocniejszym wciągnięciem naciągu oraz dodatkowo dobierz bardziej rotacyjny naciąg. Jednak, jak mówimy, wszystko zależy od ciebie. Przetestuj różne warianty, zobacz czy możesz poprawić swoją grę.

BŁĘDY POPEŁNIANE PRZEZ GRACZY PRZY NACIĄGANIU STRUN

Nie kopiuj ustawień innych graczy – zarówno naciąg jak i naprężenie musi być dobrane do twoich umiejętności, ramy twojej rakiety i stylu Twojej gry. Nie ma idealnych naciągów, złotych naprężeń itp. To co jest idealnym wyborem dla mistrza w ATP czy WTA lub nawet dla twojego kolegi z kortu, może  i prawdopodobnie będzie zupełnie nieodpowiednie dla Ciebie. Pamiętaj o tym.

Nie zastanawiaj się zbytnio – wypróbuj naciąg, zagraj przez chwilę i zobacz jak się czujesz.

Nie zmieniaj napięcia strun tuż przed ważnym meczem – napięcie strun ma znaczenie i jeśli dokonasz dużej zmiany, zauważysz to.

CZĘSTO PODCZAS SERWISOWANIA RAKIET SŁYSZĘ PYTANIE: CZY POGODA MA WPŁYW NA NACIĄG?”

To jest bardzo ważne – TAK, pogoda może i ma wpływ na napięcie strun. W rzeczywistości wielu zawodowców zmienia napięcie strun w zależności od warunków. Kiedy jest gorąco, struny szybciej się rozluźniają. Tracą napięcie. Jeśli więc zostawisz rakietę w gorącym miejscu, na przykład w samochodzie, poczujesz, że struny są luźniejsze i będziesz miał więcej mocy, ale stracisz kontrolę. Jeśli jednak jest chłodno lub zimno, struny pozostaną takie same lub nawet mogą się zacisnąć, jeśli jest naprawdę zimno. Brzmi to jak żart, ale lodówka byłaby świetnym miejscem do przechowywania rakiet, aby utrzymać prawidłowe napięcie strun. Może właśnie dla tego w dobrych torbach tenisowych do przechowywania rakiet stosuje się komory z izolacją termiczną…. 😁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.